چاپ دیجیتال هم اکنون به عنوان یک گزینه نهایی قابل دسترسی به چاپ لیتو پذیرفته شده است که خد در حدود فقط ۵۰ سال پیش پا به عرصه ظهور گذاشت. به جای صنعت چاپ حروف پرسی که به مدت ۵۰ سال به حیات خود ادامه داد. پیش بینی شکلی از چاپ دیجیتال که در آینده مورد قبول و پذیرش قرار خواهد گرفت و بر اشکال دیگرغالب خواهد بود کمی دشوار است. از چاپ جوهر الکترونیکی گرفته تا تونر و inkjet دلایل بسیار متنوعی را می توان برشمرد که هر یک از آنها را به عنوان گزینه مطلوب مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد، بسته به مورد کاربرد آنها. جوهر اکترونیکی غالبا و بیشتر ماده ای ویژه بود. از آنجا که شامل جوهر مغناطیسی می باشد که با یک روغن داغ و گداخته ترکیب می گردد. این امر که اجازه می دهد که چاپ تصویر بر روی هر نوع کاغذ که از دستگاه عبور می کند را تغییر می دهد. استفاده از روغن گداخته باعث بروز مشکلاتی می گردد که باید به آنها رسیدگی گردد . هنگامی که پایان کار مطلوبی مورد نیاز است.

به همین تازگی به نظر می رسد که تونرو inkjet تلاش دارند که جایگزینی برای لیتو باشند. کیفیت تصویر بدست آمده، پایه و اساس هرگونه مقایسه ای خواهد بود و طی چمد سال قبل هر دو آنها مدعی آن بوده اند که به چنین درجه و اعتباری رسیده اند.

Inkjet های اصلی نوک چاپگر کوچکی دارند به همراه تعدادی از نازل های کوچک که در سرتاسر کاغذ به حرکت در می آیند و تصویر را خط به خط ایجاد می کنند.

پیشرفت های بعدی مشاهده کردند که سرهای نوک پرینترها بزرگتر شده اند به همراه نازل های بیشتر و کافی بطوری که در سرتاسر عرض یک کاغذ که از زیر آن عبور می کرد حرکت کرده و پخش کردند که این عمل نیاز به سیستم انتقال و حمل و نقل را برای سرهای پرینتر کنار گذاشته و دیگر به آنها نیازی نبود. کاغذی که برای این تکنولوژی ها مورد استفاده قرار می گرفت نیازمندهای خاص خود را دارا بود که اغلب آنها به گونه ای می بایستی به عمل آمده و آماده می گردید که جوهر را دریافت کند.

روش تونر در سرتاسر عرض یک کاغذ یا بوسیله لیزر یا روش LED برای به کار بستن آماده ساختن کاغذ برای انتقال تونر عمل می کند. در اینجا نیز سرعت یک نکته با اهمیت و قابل توجه است . جدیدترین ماشین ها به سرعت ۴۰۰۰ کاغذ A4   در هر ساعت و بروی طیف گسترده ای از سطوح رسیده اند. اجزای تونر کوچکتر حتی توسعه یافته تر شده اند. بنابراین در واقع آنها می توانند بسیار کوچکتر گردند. این واقعیت باعث این توانایی می گردد که تصاویری با جزئیات بسیار مناسب تولید کند. کاغذ نیز می بایستی توان مقاومت در برابر دمای گداختگی را داشته باشد.

به دنبال شکلی از چاپ، مسئله صحافی و مشکلات ایجاد شده توسط آن بروز می کند. حالا چاپخانخ داران می بایستی از این مسئله اطمینان حاصل کنند که مجبور نیستند تا ماشین یا دستگاه مهر و مموم را در فضای خود نصب گردد و بوسیله صحاف مورد استفاده قرار گیرد . زمانی که آنها چسب ذوب شده داغ هات ملت را به کار می بندند. در حالیکه تونر از حرارت برای گداختن و گرم کردن تونر بر روی کاغذ استفاده می کندآن فقط بر روی سطح قرار می گیرد. اعمال بعدی می بایستی این مشکلات را موردتوجه قرار دهند که تقریبا هرگونه ایجاد خمیدگی یاتا خوردن باعث ایجاد تکه تکه شدت یا ترک خواهد گردید.

تولیدکنندگان ابزار و دستگاها ماشین های جدید بسیاری تولیدکرده اند که امروزه انجام هرگونه عملی را ممکن می سازند و بدون آنکه آسیبی به تصویر وارد گردد.

پیشرفت هایی در نوع مواد به کار گرفته شده برای ایجاد دیسک ها و صفحات گروه بندی کننده یا قالب های تا کننده بطوری که فلز را از این معادله جداکرده است. این بدان معنا است که فیبرهای موجود در کاغذ وادار می گردند تا مشکل مورد نظر را بپذیرند تا اینکه مجبور گردند که فشار زیادی را متحمل گردند تا به زور و اجبار فیبرها را به شکل مورد نظر تبدیل سازند.

کتابها

طی چند سال اخیر ابزار و دستگاههای موجود در درسترس قرار گرفته اند که نه تنها یک کتاب کامل را به چاپ می رسانند بلکه آنها را صحافی نیز می کنند که این عمل تحت عنوان خدمات چاپ بر حسب مورد و تقاضا نامیده می شود.

شرکتهایی مانند لولو می توانند فایل متن یک موضوع را دریافت کند و توسط یک نویسنده آنرا مستقیما در داخل یک کامپیوتر تایپ کنند و چیدمان آنرا مرتب سازند و هر تعداد که مورد نیاز باشد را چاپ و صحافی کنند. سپس این مجموعه می تواند توسط آمازون یا دیگران به فروش برسد و نسخه های جدیدی بر حسب نیاز و درخواست تولید گردند. این نوع از نشر ممکن است صنعت چاپ و نشر را دگرگون ساخته و انقلابی در آن ایجاد کرده و مفهوم کتاب به چاپ رسیده را بی فایده و غیر کاربردی سازد.

طی چند سال گذشته کتابهای بسیاری تحت فایلهای کامپیوتری به چاپ رسیده اند که تحت عنوان کتاب الکترونیکی شناخته می شوند. شرکت های مانند آمازون و سایر شرکتها دیگر کتابهای الکترونیکی را برای خوانندگان در حال حرکت تولیدکرده اند و در آینده به ترویج کتابهای الکترونیکی جایگزین کتابهای چای به عنوان راه و روش چاپ مطلوب و مورد نظر خواهند گردید.

بدون دیدگاه

شما اولین دیدگاه را ثبت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

لطفا نام خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید. لطفا پیغام خود را وارد کنید.